Nagranie pochodzi z gali festiwalu w Baden - Baden z dnia 12 lipca 2013 r.
Rycerskość wieśniacza (oryg. wł. Cavalleria rusticana) – opera Pietro Mascagniego z 1890 r. Libretto napisali Giovanni Targioni – Tozzetti i Guido Menasci na podstawie opowiadania Giovanniego Vergi pod tym samym tytułem i jego adaptacji scenicznej. Pierwszy raz wystawiona 17 maja 1890 w Rzymie, uważana jest za pierwszą klasyczną operę werystyczną.
Weryzm (z łac. verus – prawdziwy) to kierunek w twórczości artystycznej, głównie włoskiej, ostatniego ćwierćwiecza XIX w., będący odmianą naturalizmu.
Głosił estetykę skrajnie mimetyczną, postulował wierne odtwarzanie rzeczywistości, prawdę, realizm,
interesował się współczesnymi problemami społecznymi, przede wszystkim
życiem wsi, krytykował ówczesne stosunki społeczne i sztukę symboliczną.
Najwybitniejszym przedstawicielem weryzmu jest Giovanni Verga , głównym teoretykiem Luigi Capuana. Mianem weryzmu określa się również kierunek we włoskiej muzyce operowej przełomu XIX i XX w., reprezentowany m.in. przez P. Mascagniego, R. Leoncavalla i G. Pucciniego, a także, wcześniej przez Stanisława Moniuszkę w operach Halka i Paria (wszyscy oni pisali opery do realistycznych librett, charakteryzujące się wprowadzaniem na scenę zwykłych, współczesnych ludzi) i w plastyce (przedstawianie życia prostego ludu).
(źródło: Wikipedia)