wtorek, 15 października 2013

Elina Garanca i Jonas Kaufamnn w duecie z opery Pietro Mascagniego "Rycerskość wieśniacza"

Nagranie pochodzi z gali festiwalu w Baden - Baden z dnia 12 lipca 2013 r.



Rycerskość wieśniacza (oryg. wł. Cavalleria rusticana) – opera Pietro Mascagniego z 1890 r. Libretto napisali Giovanni Targioni – Tozzetti i Guido Menasci na podstawie opowiadania Giovanniego Vergi pod tym samym tytułem i jego adaptacji scenicznej. Pierwszy raz wystawiona 17 maja 1890 w Rzymie, uważana jest za pierwszą klasyczną operę werystyczną.







Weryzm (z łac. verus – prawdziwy) to kierunek w twórczości artystycznej, głównie włoskiej, ostatniego ćwierćwiecza XIX w., będący odmianą naturalizmu.
Głosił estetykę skrajnie mimetyczną, postulował wierne odtwarzanie rzeczywistości, prawdę, realizm, interesował się współczesnymi problemami społecznymi, przede wszystkim życiem wsi, krytykował ówczesne stosunki społeczne i sztukę symboliczną.
Najwybitniejszym przedstawicielem weryzmu jest Giovanni Verga , głównym teoretykiem Luigi Capuana. Mianem weryzmu określa się również kierunek we włoskiej muzyce operowej przełomu XIX i XX w., reprezentowany m.in. przez P. Mascagniego, R. Leoncavalla i G. Pucciniego, a także, wcześniej przez Stanisława Moniuszkę w operach Halka i Paria (wszyscy oni pisali opery do realistycznych librett, charakteryzujące się wprowadzaniem na scenę zwykłych, współczesnych ludzi) i w plastyce (przedstawianie życia prostego ludu).

(źródło: Wikipedia)







niedziela, 6 października 2013

Eugene Onegin z MET.








Niestety nie udało mi się obejrzeć sobotniej bezpośredniej transmisji HD Eugene Onegina  Piotra Czajkowskiego z MET. Bilety w warszawskich kinach były od dawna wyprzedane. Z pewnością mogłam zadbać o nie wcześniej. Wydarzenie było wielkie. Fanów opery w stolicy nie brakuje. Sala kinowa z pewnością nie jest olbrzymia. Ponadto, jak wiadomo nasz narodowy teatr operowy nie świeci pustkami, wiec ktoś tam chodzi. Sztuka niszowa, dla niewielu, uznawana za elitarną, można pomyśleć, że zainteresowanych biedzie garstka. Bzdura! Biletów nie było, od dawna.

Mam jednak wielką nadzieję, że jeszcze kiedyś uda  mi się ten spektakl obejrzeć.
Eugene Onegin jest jedną z moich ulubionych oper. Muzykę rosyjską cenię sobie szczególnie za jej dojrzałość, głębię i zawartą w niej nostalgię. Odtwórcy głównych ról Rosjanka Anna Netrebko i dwóch Polaków Mariusz Kwiecień i Piotr Beczała to obecnie najlepsi śpiewacy świata. Mamy tutaj narodowy powód do dumy.

Na stronie internetowej Metropolitan Opera możemy zobaczyć fragmenty nowej produkcji Onegina.
Annę Netrebko śpiewającą fragment sceny z listem oglądnęłam już wielokrotnie, po pracy, przed snem... na okrągło. Poza tym, rosyjska śpiewaczka zarejestrowała ten słynny fragment Onegina na nagraniach płytowych.
Za co podziwiam charyzmatyczną Annę Netrebko? Za to że jest wspaniałą interpretatorką, potrafi pokazać, że każda z jej bohaterek to kobieta z krwi i kości, kreowane przez nią postaci mają charakter. Ona je swoim głosem ożywia, jej XIX wieczne bohaterki stają się bardziej współczesne i bardziej bliskie odbiorcy. 




Link:
http://www.metoperafamily.org/metopera/liveinhd/LiveinHD.aspx


Zdjęcia ze strony :

 http://www.gramophone.co.uk/features/gallery/the-met-live-in-hd-2013-14-season-begins-with-tchaikovskys-eugene-onegin














piątek, 2 sierpnia 2013

Anna Netrebko - Verdi album

           





LINK:

 http://www.youtube.com/watch?v=gjpX9ywK7l4&feature=youtu.be

 http://www.t-online.de/unterhaltung/videos/id_64783014/doku-film-zum-neuen-netrebko-album.html


            W oczekiwaniu na nowy solowy album Anny Netrebko pt . Verdi:) Przedstawiam wideo promocyjne, fragmenty wywiadu oraz próbki nagrań - które brzmią bardzo zachęcająco. W związku z tym, należy koniecznie zanotować - światowa premiera krążka już 9 sierpnia 2013 r. 

           W albumie znajdziemy arie z Makbeta (lunatyczna scena Lady Makbet), Joannay d’Arc, Elenay z Nieszporów sycylijskich, Elisabettay z Don Carla, Leonoray z Trubadura. 

                Piękne role dla pięknych głosów. To musi być hit!


czwartek, 30 maja 2013

Angela Gheorghiu "O mio babbino caro".








           Niezwykła przyjemność w ciągu zabieganego dnia, to posłuchać aksamitnego, nasyconego w barwie głosu Angeli Gheorghiu. Moja ukochana śpiewaczka, która przyciągnęła mnie do opery. I tak od 10 lat, powracam do niej każdego dnia, słuchając i śledząc jej karierę w mediach. W Polsce niestety nieznana, a może znana jedynie  nielicznym. W swoim fachu międzynarodowa gwiazda. Artystka z urodzenia i powołania. Najchętniej i najczęściej opisuję ją w samych superlatywach, ale cóż mam do niej wielki sentyment i wciąż ogromnie podziwiam jej talent.

          Angela Gheorghiu z sukcesami kontynuuje swoją wielką międzynarodową karierę od blisko 20 lat. Ambasadorka Rumunii, jej kraju pochodzenia. Solistka królewskiej opery Covent Garden w Londynie.

           Pozwólmy sobie więc na wieczorną chwilę przyjemności.  Najpierw posłuchajmy Jej. 
" O mio babbino caro " G. Puccini.


Czarująca. 


piątek, 8 marca 2013

Jan Kiepura z okazji Dnia Kobiet!





                  "Brunetki, blondynki" piosenka z filmu "Kocham wszystkie kobiety" -  śpiewa legendarny polski tenor  Jan Kiepura, 1935 r., dla Pań 8 marca w Dniu Kobiet!!






poniedziałek, 28 stycznia 2013

Książę Mantui w Las Vegas – Rigoletto w Metropolitan Opera






28 stycznia 2013 roku, to dzień premiery najnowszej produkcji „Rigoletta” Giuseppe Verdiego w Metropolitan Opera. Tym razem książę z Mantui przeniesie się do Las Vegas w latach 60 XX wieku, występując na scenie niczym Frank Sinatra w amerykańskiej rewii.
Publiczność na całym świecie będzie mogła obejrzeć przedstawienie 16 lutego tego roku w wybranych kinach, także w Polsce.
W rolach głównych występują: Diana Damrau jako Gilda, Zeljko Lucic jako tytułowy Rigoletto, oraz Piotr Beczała jako Książę. Reżyserem przedstawienia jest Michael Mayer. Dyryguje Michele Mariotti.

Sympatycy i wielcy miłośnicy opery z pewnością i z niecierpliwością czekają na lutową transmisję. Obsada jest bardzo obiecująca, wspaniała okazja by móc w kinie na światowej scenie, jaką jest Metropolita Opera, nazywana zasłużenie Olimpem śpiewaków zobaczyć swoich idoli w tym polskiego śpiewaka w roli głównej.

Na stronie www.metoperafamily.org znajdują się zdjęcia oraz nagrania z najnowszej produkcji.

Tymczasem mała próbka - "Questa o quella” i Piotr Beczała.






wtorek, 22 stycznia 2013

Piotr Beczała - "Heart's delight - the songs of Richard Tauber" - nowy album!!






       Na internetowej stronie Deutshe Grammophon pojawiła informacja, dotycząca nowej płyty Piotra Beczały, dedykowanej twórczości przedwojennego tenora Richarda Taubera. Światowa premiera krążka pod tytułem "Heart's delight - the song of Richard Tauber" przewidziana jest na dzień 27 maja 2013 roku. Gościnnie w nagraniach będzie można posłuchać takich artystów jak: Anna Netrebko, Daniella Faly, Avi Avital oraz Berlin Comedian Harmonist. Dyryguje Łukasz Borowicz.
      
      Wszyscy fani Piotra Beczały z pewnością już nie mogą doczekać się wiosny! W tym roku koniec maja i początek lata przywitamy w aurze białych bzów i operetki. Bo wiosna to najlepszy czas na miłość, przynajmniej dla poetów :) 

Więcej informacji:





sobota, 19 stycznia 2013

Jonas Kaufmann śpiewa Wagnera - nowy album!!









11 lutego 2013 roku ukaże się najnowsza solowa płyta Jonasa Kaufmanna. Nowy album wydany przez wytwórnię Decca zawiera arie oraz sceny z dramatów muzycznych Ryszarda Wagnera. Cale przedsięwzięcie nawiązuje do 200 rocznicy urodzin kompozytora, obchodzonej właśnie w tym roku. To fantastyczna informacja dla miłośników muzyki operowej, a w szczególności fanów muzyki słynnego niemieckiego geniusza. Jak wiadomo muzyka Wagnera znana i podziwiana na całym świecie uchodzi za  jedną z najlepszych w gatunku, a sam kompozytor uznawany jest za chlubę narodu. Niemiecki tenor Jonas Kaufmann w swojej artystycznej karierze wielokrotnie odwołuje się do dokonań swojego wielkiego rodaka. Z sukcesem wykonuje role wagnerowskie, konsekwentnie budując swoją karierę i zyskując status najlepszego tenora wagnerowskiego naszych czasów. Można pokusić się o stwierdzenie, że Jonas Kaufmann muzykę Wagnera ma we krwi.
Z niecierpliwością czekam na ten album, podejrzewając iż będzie on intrygującą i piękna dla ucha ucztą dla melomanów, nie tylko tych zakochanych w twórczości Wagnera. A przypominam, że miłość do muzyki Wagnera to miłość na całe życie. 




  



 Lista utworów:
1. "Ein Schwert verhieß mir der Vater"  z Die Walküre
2. "Daß der mein Vater nicht ist...Du holdes Voglein!"  z Siegfried
3. "Allmächt'ger Vater, blick herab"  from Rienzi, der Letzte der Tribunen
4. "Inbrunst im Herzen"  z Tannhäuser
5. "Am stillen Herd"  from Die Meistersinger von Nürnberg
6. "In fernem Land, unnahbar euren Schritten"  from Lohengrin
And  Wesendonck Lieder
7. Der Engel
8. Stehe still
9. Im Treibhaus
10. Schmerzen
11. Träume

środa, 2 stycznia 2013

Teresa Kubiak "Gdyby rannym słonkiem"











  
Aria Halki "Gdyby rannym słonkiem" w wykonaniu Teresy Kubiak, jednej z najlepszych śpiewaczek polskich XX w. brzmi niezwykle subtelnie i pięknie. To jedno z moich ulubionych nagrań.
"Halka" jest jedną z najtrudniejszych partii w repertuarze polskim i słowiańskim. Obejmuje zarówno liryczne fragmenty jak i dramatyczne. Ze względu na rozpiętość nastrojów i skalę głosu potrzebnej do wykonania tej ogromnie trudnej partii, uważa się ją za najbardziej wymagająca, również pod względem kondycyjnym.

 
Warto podkreślić, że oryginalne materiały wykonawcze Halki Stanisława Moniuszki zaginęły w czasie wojny. Obecnie używana partytura to opracowanie odtworzone w latach 50. przez Kazimierza Sikorskiego, twórce polskiej szkoły teoretycznej.




Gdyby rannym słonkiem
aria z II aktu Halki
muzyka Stanisław Moniuszko
słowa Włodzimierz Wolski


Gdyby rannym słonkiem wzlecieć mi skowronkiem,
Gdyby jaskółeczką bujać mi po niebie!
Gdyby rybką w rzece płynąć tu do ciebie,
Jaśku mój, do ciebie!
Ani ja w Wisełce pląsająca rybka,
Ani ja skowronek, ni jaskółka chybka,
Wiatr tylko nuci:
Wróci Jaśko, wróci!
Gdyby mnie, o, gdyby mnie gwiazdeczką w skałach ponad zdrojem
Przejrzeć się w twej duszy, przejrzeć w sercu twojem!
Błędnym choć ognikiem, choć ognikiem, co tak blado pała,
O, gdyby, gdyby moja łezka tobie zapałała!
Ni mi błyskać w zdroju, ni mknąć nad gaikiem,
Ani ja gwiazdeczką, ni błędnym ognikiem!
Płyną wciąż po rosie jęki moje, płyną,
Szkoda cię dziewczyno!